Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Zmiany w powierzchni użytkowej mieszkania – Ministerstwo przeciw mikroapartamentom

Mieszkania z minimalną powierzchnią 25 mkw. – taką zmianę chce wprowadzić od przyszłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Obecnie, można spotkać coraz więcej ofert apartamentów o wielkości 12-20 mkw.

Proponowane zmiany mają przeciwdziałać nieuczciwym praktykom deweloperów, którzy często sprzedają aparthotele (rodzaj hotelu, który składa się z małych apartamentów często w ramach budynków wielorodzinnych, nie usługowych) jako lokale mieszkalne. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski poinformował, że obecnie projekt dotyczący technicznych warunków jest w trakcie notyfikacji. Nowela przewidująca minimalną powierzchnię użytkową mieszkania 25 mkw. miałaby wejść w życie od 2018 roku. „Jednym z celów zmiany jest jasne określenie, że lokale mieszkalne nie mogą być mniejsze, niż wynika to z potrzeb wynikających ze stałego zamieszkania ludzi, stałego ich przebywania w lokalu”.

Jaki cel mają zmiany? Według Żuchowskiego jest to kwestia interesów nabywcy. „Kupując lokal mieszkalny musimy wiedzieć i mieć pewność, że spełnia on zupełnie inne wymagania niż hotel, tzn. pod kątem lokalizacji, sąsiedztwa i że można w nim zamieszkać na stałe, podjąć meldunek oraz stworzyć wspólnotę mieszkaniową”.