Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Więcej wynajmujących, więcej donoszących

W całej Polsce rośnie liczba osób deklarujących wynajem swoich mieszkań – wskazują dane Izby Administracji Skarbowej. Przybywa też donosów, których w większych miastach jest nawet kilkaset rocznie.

Coraz więcej osób zgłasza wynajem do opodatkowania. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach podaje, że przez ostatnie trzy lata, podwoiły się przychody i dochody z tytułu najmu okazjonalnego. Za 2016 rok odnotowano 11,2 mln zł przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i 2,9 mln zł dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych. Systematycznie wzrasta też liczba donosów od anonimowych osób podejrzewających innych o czerpanie korzyści z wynajmu bez płacenia należnego podatku. Najczęstsze powody skarg to uciążliwi sąsiedzi – częste imprezy, hałas czy głośna muzyka. Zdarza się też, że przyczyną donosu jest niezadowolenie lokatora z warunków wynajmu lub braku zwrotu kaucji.

Z punktu widzenia przepisów prawa każda osoba, która ma do tego odpowiednie warunki może wynająć mieszkanie – nie ma w tym wypadku szczególnych obostrzeń. Osoba wynajmująca ma jednak obowiązek zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego i wybrania odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania – na zasadach ogólnych bądź jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.