Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Tu dobrze się żyje

O urokach powiatu myślenickiego, inwestowaniu w miejscowościach na południe od Krakowa i atutach lokalnego biznesu rozmawiamy z Patrykiem Janią, prezesem zarządu firmy Jania Construction.

Jania Construction proponuje ciekawą alternatywę – mieszkania i domy w Myślenicach i Dobczycach. Jakie atuty mają te lokalizacje?

Myślenice mają ogromny potencjał rozwoju. W mieście i powiecie mieszka ponad sto dwadzieścia pięć tysięcy ludzi. Dzięki Zakopiance bardzo blisko jest stąd do Krakowa, a w drugą stronę – do Zakopanego. Na miejscu jest wszystko, co potrzebne do komfortowego życia. Piękne okolice, góry, Zarabie, stok narciarski i plaża nad Rabą. W każdy weekend przyjeżdża tu kilka tysięcy osób, by zarówno w zimie, jak i w lecie, odpocząć od zgiełku miasta. Równocześnie samo miasto rozwija się bardzo dynamicznie. Powiększa się specjalna strefa przemysłowa. Burmistrz Myślenic jest człowiekiem wspomagającym biznes i dbającym o miasto. Dzięki takiemu podejściu władz miasta możliwy jest jego szybki rozwój. Z drugiej strony, jest to miasto, w którym bardzo dobrze się mieszka. Myślenice mają rozwiniętą oświatę, szkoły i przedszkola. Powstała nowoczesna galeria handlowa, są ścieżki rowerowe, piękny Rynek, a wokół lasy, góry i oczywiście zbiornik wodny w Dobczycach.

Dobczyce to kolejny cel na mapie ekspansji Państwa firmy. Jakie są założenia architektoniczne powstającego tam Osiedla Zamkowego?

Proszę sobie wyobrazić, że w Dobczycach, pomimo uroku miejsca i fantastycznej lokalizacji, od dwudziestu ośmiu lat nie powstał ani jeden budynek wielorodzinny. Nic się tam po prostu nie budowało. Nam udało się odkryć to miejsce na nowo. Kupiliśmy starą, straszącą mieszkańców kotłownię, którą wyburzyliśmy, a na jej miejsce powstanie nowoczesne, estetyczne Osiedle Zamkowe. Wykupiliśmy nawet drogę, którą przekażemy mieszkańcom za symboliczną złotówkę i uzupełniliśmy inwestycję o miejsca parkingowe. Sam budynek będzie składał się z 22 mieszkań i lokali usługowych w parterze. Obiekt będzie bezpieczny i monitorowany. Dla wygody mieszkańców zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe i przyłącza pod klimatyzację. Ze względu na walory widokowe tego miejsca, na dachu zaprojektowaliśmy taras, a każde mieszkanie ma własny taras lub balkon. Z tarasu na dachu widać jezioro Dobczyckie, co jest dodatkowym walorem tej lokalizacji. O trafności naszej decyzji może świadczyć fakt, że pomimo tego, że inwestycja jest na wczesnym etapie realizacji, większość mieszkań została już sprzedana.

Firma Jania Construction swoją pierwszą inwestycję zaproponowała w 2014 roku. Jak wygląda rozwój firmy i jakie są Państwa założenia inwestycyjne?

Naszą pierwszą inwestycją była budowa 13 mieszkań w dzielnicy Zarabie. Jest to budynek wielorodzinny z usługami w parterze. Wszędzie staramy się, zgodnie z naszą filozofią, budować mieszkania o podwyższonym standardzie. Stosujemy wysokiej klasy materiały, w tym piaskowiec, instalujemy windy. W każdej inwestycji stawiamy na ogrzewanie podłogowe, które jest bardziej przyjazne i zdrowsze, a dodatkowo energooszczędne. Instalujemy przyłącza klimatyzacji i moduły ochrony. Staramy się także o wykończenie otoczenia i nasadzenia. Na Nowym Zarabiu posadziliśmy siedem ponad trzydziestoletnich sekwoi. Każda z nich ważyła kilka ton, ale mieszkańcy od razu mają starą zieleń, a nie muszą czekać latami aż posadzone drzewka urosną. Równocześnie zmodyfikowaliśmy strategię rozwoju firmy. Nie chcemy już inwestować w budownictwo jednorodzinne i w planach mamy tylko budownictwo wielorodzinne. Jednym z istotnych projektów jest plan rewitalizacji i rozwinięcia ulicy Rzemieślniczej w Myślenicach. Ta ulica była przez długie lata zapomniana i chcemy teraz odtworzyć jej blask. Jedną z zalet tej ulicy jest doskonała lokalizacja. Jest ona bowiem usytuowana około 200 metrów od Rynku. Powstanie tam ponad sześćdziesiąt mieszkań i lokale usługowe w parterze. Zastanawiamy się nad przedszkolem, a w okolicach są aż dwie szkoły. Atutem tej lokalizacji jest też niewielka, kilkusetmetrowa odległość od galerii handlowej. Większość mieszkań będzie miała znakomity widok na górę Ukleinę i stok narciarski. Zastosujemy tam wykończenia z piaskowca i przeszkloną windę, a za budynkiem będzie część ogrodowa dla mieszkańców.

Właśnie. Kto kupuje mieszkania w Państwa inwestycjach?

Są to zarówno mieszkańcy Myślenic i okolic, jak również osoby spoza miasta, w tym mieszkańcy Krakowa. Przeważają ludzie młodzi, w tym trzydziestolatkowie, ale sporo jest także osób w wieku dojrzałym, które nie chcą już mieszkać w domu, wolą komfort bloku mieszkalnego. One z reguły kupują po dwa mieszkania i łączą je w jeden apartament o powierzchni około osiemdziesięciu metrów. Większość proponowanych przez nas mieszkań w różnych inwestycjach to dwupokojowe apartamenty o powierzchni czterdziestu-kilku metrów kwadratowych. Są one zarówno komfortowe do zamieszkania, ale także bardzo dobrze nadają się jako apartamenty turystyczne na wynajem, bo nie zapominajmy, że jesteśmy przecież w obszarze bardzo atrakcyjnym turystycznie. Zawsze pomagamy w doborze odpowiedniego mieszkania, oferujemy możliwość łączenia mieszkań, a także wspomagamy naszych klientów oferując im porady aranżacyjne.

W Państwa strategii rozwoju znajduje się nie tylko budownictwo mieszkaniowe. W planach jest też budowa biurowca A klasowego.

Budownictwo wielorodzinne jest teraz naszym priorytetem i nie tylko inwestujemy w ten obszar, ale także intensywnie skupujemy grunty w okolicach Myślenic, tak by zapewnić sobie niezbędny do rozwoju bank ziemi. Oprócz tego, ze względu na intensywny rozwój gospodarczy Myślenic zainteresowaliśmy się możliwością wybudowania pierwszego w tym mieście biurowca klasy A. Na razie zakupiliśmy grunty i prowadzimy dogłębne badanie rynku. Jeśli te analizy wypadną pomyślnie wybudujemy biurowiec A klasowy z prawdziwego zdarzenia. Chcielibyśmy, aby posiadał komfortowe części wspólne, przedszkole, bank i restauracje.

Państwa firma stara się wspierać lokalną społeczność. Jest między innymi sponsorem drużyny piłkarskiej Dalin Myślenice.

Dzięki między innymi naszej dużej dotacji, drużyna Dalin Myślenice odradza się na nowo. Kiedyś był to znany zespół piłkarski w całej Polsce, potem podupadł, a teraz podnosi się i jesteśmy na dobrej drodze, by go odbudować. Jesteśmy też sponsorem drużyny piłkarskiej Respekt Myślenice i drużyny piłki siatkowej Lidersi.

Sport nie jest naszym głównym modelem wspomagania lokalnej społeczności. Wraz ze znajomymi z branży oraz osobami bliskimi wspieramy potrzebujących, wszędzie tam, gdzie widzimy, że ta pomoc jest potrzebna. Naszym zdaniem skoro jesteśmy firmą lokalną, to właśnie tutaj, gdzie żyjemy powinniśmy kierować naszą pomoc i wspomagać rozwój regionu.

Rozmawiał: Jarosław Knap