Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Styl skandynawski

styl skandynawski

Mianem „stylu skandynawskiego” opisywane jest wiele przykładów wnętrz, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Postanowiliśmy przeanalizować skąd się wywodzi i jakie charakterystyczne cechy ma ta stylistyka.

 

Aby zrozumieć charakterystyczne cechy tego typu wnętrz, należy mieć na uwadze warunki, jakie panują w Skandynawii. Geograficznie jest to region wielkości Europy Środkowej i liczbie mieszkańców mniejszej niż w Polsce. Większość mieszkańców mieszka w domach oddalonych od siebie nierzadko o setki metrów. Klimat jest raczej wymagający i nie rozpieszcza ludzi nadmiarem światła słonecznego. W regionie występują też rejony mocno zurbanizowane. Styl wnętrz domów jest znacząco inny od mieszkań w dużych miastach Skandynawii. W tym artykule nie chciałbym jednak skupiać się na różnicach, ale na określeniu cech wspólnych, które według mnie opisują styl skandynawski, jednocześnie podpowiadając w jaki sposób osiągnąć ten efekt we własnym mieszkaniu czy domu.

Światło dzienne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W Skandynawii każdy promyk słońca jest na wagę złota, stad bezpośrednie przełożenie na wygląd wnętrz. Duże przeszklenia w połączeniu z jasnymi kolorami dają możliwość cieszenia się światłem słonecznym od pierwszych promieni wschodu do ostatnich chwil zachodu. Jasne kolory wykorzystywane we wnętrzach pełnią bardzo ważną rolę – odbijają światło, pozwalając mu dotrzeć w najdalsze zakamarki, dają wrażenie przestrzeni, ładu i harmonii. Osiągnięcie tego efektu w domu z dużymi oknami nie stanowi problemu, co innego jeżeli właśnie wykańczamy mieszkanie, w którym nie mamy wpływu na wielkość przeszkleń. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z zasłon i firan na rzecz jasnych rolet. Dzięki temu mamy pełną kontrole nad ilością wpadającego światła, a zachowaniem prywatności.

Styl Skandynawski SUMA Architektów

Styl Skandynawski SUMA Architektów

Wnętrza zazwyczaj wykończone są materiałami naturalnymi, które są dostępne lokalnie, takimi jak: drewno, wiklina, len, skóra, futro. Jest to najbardziej naturalna droga do budowania przestrzeni wokół siebie, a jednak ciągle niezrozumiana i pomijana. Kontekst miejsca i bliskość natury jest kluczem do komfortu i spokoju we własnych czterech kątach. Obecnie na rynku wybór naturalnych polskich materiałów wykończeniowych jest ogromny. Naturalne podłogi drewniane z rodzimych drzew są trafnym i pewnym wyborem. Polecam jasne odmiany drewna takie jak jesion czy klon lub ciemniejszy klasyczny dąb. Ciekawie wyglądają w wersji rozjaśnionej za pomocą bejcy czy wosku.

Przestrzeń jest kluczem do zrozumienia wnętrz w stylu skandynawskim. Jest to bardzo naturalne, że mieszkańcy północy mają w sobie potrzebę przestrzeni. Ich wnętrza są bardzo funkcjonalne, wszystko ma swoje miejsce. Nie tworzy się miejsc na zbędne elementy czy dekoracje. Równowaga między meblami (funkcją), a przestrzenią wolną jest kluczowa w tworzeniu takich aranżacji. Aby uzyskać wrażenie przestronności zrezygnujmy ze zbędnych przedmiotów, dodatków czy też ozdób. Kolorystykę wnętrza utrzymujmy w jasnej tonacji, a na pewno efekt będzie zadowalający.

Styl Skandynawski SUMA ArchitektówStyl Skandynawski SUMA Architektów

Niejednokrotnie spotkałem się z informacją, czy też sugestią, że w stylu skandynawskim ważne są dodatki takie jak poduchy, koce czy dywany. Według mnie te elementy w Skandynawii nie są dodatkami i to jest kluczowe w tym stylu. Na północy koc pełni bardzo ważną funkcję w mieszkaniu czy domu, a jego miejsce jest na kanapie. Dywan nie jest elementem dekoracyjnym, tylko pełni swoją rolę i wprowadza komfort w życie mieszkańców. W tym stylu według mnie nie ma dekoracji i dodatków. Wszystkie elementy wnętrza mają swoje zadanie i swoje miejsce oraz – co najważniejsze – są wykonane z materiałów naturalnych o wysokiej jakości. W tym miejscu pozwolę sobie na krótką dygresję. W domku na północy kominek, koc i skóra na podłodze pełnią bardzo ważne funkcje i są niezbędne do komfortowego życia, natomiast w apartamencie w Kopenhadze, czy Oslo są zupełnie zbędne i dlatego ich tam nie zobaczymy. Ten styl, jak żaden inny, opiera się na funkcjonalności i przydatności, co nie do końca jest u nas rozumiane.

Tym samym dotarliśmy do mojej ulubionej cechy tego stylu – chodzi o jakość wzornictwa. To, co Skandynawowie zrobili dla designu i przemysłu meblowego można porównać tylko do tego, co NASA zrobiła dla podboju kosmosu. Pisałem wcześniej, że w tym stylu mebli jest niewiele. Ale zachęcam każdego, aby przyjrzał się skandynawskim projektom mebli i sztuki użytkowej. Każdy typ mebla jaki możemy sobie wyobrazić został już zaprojektowany przez Skandynawów i znajduje się w top 10 najlepszych projektów danego typu. Meble użytkowe to tylko szczyt góry designu, proszę przyjrzeć się projektom lamp, sztućców, armatury czy zegarów. Tak jak pisałem wcześniej, nie ilość, a jakość i funkcjonalność mebli sprawia, że wnętrze nabiera stylu, który tak bardzo nam przypadł do gustu.

Styl Skandynawski SUMA Architektów

Styl Skandynawski SUMA Architektów

Podsumowując, styl skandynawski to przede wszystkim światło i przestrzeń, wykonana z naturalnych materiałów o wysokiej jakości. Perfekcjonizm w odniesieniu do funkcji i wzornictwa. Wnętrze pełne piękna od szerokiej panoramy za oknem po najdrobniejsze detale sztuki użytkowej.

Więcej informacji na:
www.sumaarchitektow.pl