Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Stopy procentowe te same, marże coraz wyższe

Ceny na rynku hipotecznym powoli się zmieniają – mimo że stopy procentowe utrzymują się na jednym poziomie, a zmiany wskaźnika WIBOR są minimalne, banki systematycznie podnoszą marże.

Według najnowszego raportu AMRON-SARFiN za okres od kwietnia do czerwca – średnia marża kredytu hipotecznego wzrosła w drugim kwartale o 0,08 pp. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o oferty dla zobowiązania w wysokości 300 tys. zł na 25 lat przy wkładzie własnym na poziomie 25 proc.
W porównaniu do 2015 roku, zadłużenie Polaków w 2016 roku wzrosło o ok. 30 miliardów złotych (ok. 5 proc.). Średnia marża pod koniec czerwca wyniosła 2,22 pp. Od początku 2016 r. wskaźnik wzrósł o 0,21 pp. Największe zmiany, o 0,05 pp. zaszły między majem a czerwcem 2017 r. „W czerwcu informowaliśmy, że w ciągu 12 miesięcy pięć instytucji podniosło marże w przypadku kredytu z 20-procentowym wkładem własnym. Skala podwyżek była znacząca, sięgając nawet 0,5 pp” – pisze Michał Kisiel, analityk Bankier.pl. Również kredyty z dopłatami z programu „Mieszkanie dla młodych” zostały dotknięte podwyżkami marż – osiem z dziewięciu porównywanych banków zmieniło swoje cenniki podnosząc stawki od 0,19 pp. do 0,9 pp. od lipca 2016 r. do lipca 2017 r.

Skąd wynikają takie podwyżki? Odkąd w lutym ubiegłego roku wszedł w życie podatek bankowy, banki coraz bardziej przerzucają koszty na kredytobiorców. Co więcej, w obliczu niskich stóp procentowych, starają się zwiększać swoje przychody.

Źródło: Bankier.pl