Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Ściana jak ogród

sciana ogród gotowe mieszkania

Każde pozytywne wydarzenie zwiększa nasze zadowolenie z życia. Niestety tylko na chwilę – krótszą lub dłuższą. Według naukowców istnieje jednak coś, co może ugruntować w nas poczucie szczęścia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na University of Exeter w Wielkiej Brytanii, przeprowadzka w pobliże terenów zielonych wpływa na poprawę nastroju i poczucie szczęścia w sposób wyraźnie odczuwalny. Pozytywny efekt jest długotrwały – utrzymuje się nawet przez kilka lat. Rośliny w codziennym otoczeniu korzystnie oddziałują na samopoczucie i jakość życia.

Z pewnością każdy z nas chciałby być szczęśliwszy, nie każdy jednak może spakować rzeczy i zamieszkać w Bieszczadach czy w podmiejskiej strefie domków rodzinnych, gdzie przed każdym budynkiem znajdzie się zadbany zielony trawnik, za domem – mały ogród i miejsce do wypoczynku, grillowania oraz zabaw dla dzieci, a gospodynie domowe spotykają się na cotygodniowej partii pokera. Nie każdy zresztą wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie poza miastem i jego specyficznym klimatem. Co zatem zrobić, by wilk był syty i owca cała?

Rozwiązanie przynoszą nam nowe trendy w aranżacji wnętrz: po modzie na betonowe powierzchnie przyszła pora na ściany zielone. I nie o kolor farby tu chodzi. Okazuje się, że rośliny stanowią tak wdzięczny i plastyczny materiał, iż zdolny projektant bez trudności dopasuje do każdego wnętrza ich odpowiedni rodzaj: ścianę z mchu lub z sukulentów, obraz z ziół, kompozycję roślinną. Zieleń we wnętrzu to już nie przypadkowa doniczka z fikusem, paprotką od cioci czy storczykiem od teściowej – to całe systemy, które pozwolą na stworzenie ścian obsadzonych roślinnością i wertykalnych ogrodów. Odpowiednie konstrukcje używane w tych wypadkach umożliwiają nawodnienie roślin w pionie i ich rozwój, a pionowa orientacja całości sprawia, że wertykalny ogród można zaaranżować nawet w niewielkiej przestrzeni. Dzięki systemowi nawadniania zielona ściana nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – woda ze składnikami odżywczymi rozprowadzana jest równomiernie.

Wielkość i kształt takiego ogrodu zależą od warunków, jakie stwarza dane miejsce (nasłonecznienie, wilgotność powietrza), naszych preferencji (mech, sukulenty, a może wiecznie zielone pnącze epipremnum, bluszcz lub maranta z efektownymi, ozdobnymi liśćmi), a także wyobraźni.

Ciekawą aranżację, która pokazuje, jak można wykorzystać zieleń we wnętrzu, przygotowali w zeszłym roku członkowie klastra pomysłów kreatywnych Made in Śląsk: w głównej hali dworca kolejowego w Gliwicach zorganizowali śniadanie na trawie. Dosłownie. 100 m2 trawnika z rolki stworzyło zieloną oazę pośród betonów i posadzek. Sposób niezwykle prosty i równie efektowny.

Oryginalność, elegancja i efektowność – to przymioty, które sprawiają, że zielona ściana jest obecnie numerem jeden w trendach aranżacji wnętrz. Dodatkowo, oprócz walorów estetycznych, ma ona także liczne zalety funkcjonalne. Rośliny pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Stanowią barierę akustyczną i termoizolacyjną, oczyszczają powietrze (absorbują zanieczyszczenia, a w pomieszczeniach, w których się znajdują, występowanie grzybów i bakterii chorobotwórczych spada o 50–60%), regulują wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne w budynkach klimatyzowanych, obniżają poziom stresu i zwiększają kreatywność.