Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Sąsiad obowiązkowy

Rząd planuje zmianę przepisów o wydawaniu wuzetek. Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy ma być możliwe tylko, gdy nieruchomość graniczy już z co najmniej jedną zabudowaną działką.

Plany zagospodarowania przestrzennego obejmują tylko 30 proc. powierzchni Polski – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Do tej pory jedyną możliwością na wybudowanie domu lub osiedla bez takich planów było uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli wuzetki, które było możliwe nawet wtedy gdy nie była zabudowana żadna z graniczących działek. Musiały one jedynie znajdować się w okolicy. Przepisy mają się teraz zmienić „Jeśli więc sąsiedzi jeszcze się nie pobudowali, to i my nie będziemy mogli. To samo dotyczy działek graniczących z drogami, parkami, lasami czy nieużytkami. Jeśli choć jeden bok naszego terenu o długości co najmniej 4 m nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką, nie będzie szans, by móc się na nim pobudować” – czytamy w DGP.

Wuzetki, które już zostały wydane będą ważne przez 2 lata. Skąd wynikają takie zmiany? Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa jest to uzasadnione troską o ład przestrzenny.