Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Rynek mieszkaniowy – wyzwania i nadzieje

Jaką rolę odgrywa państwo w budownictwie mieszkaniowym? Jak wygląda rynek mieszkaniowy w liczbach? Czy architekci są potrzebni deweloperom? – na te i inne pytania postarali się odpowiedzieć prelegenci 4. konferencji „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.

„Jednym ze źródeł sukcesu każdego biznesu jest edukacja i szkolenia” – napisał Zarząd Główny organizacji we wprowadzeniu. Dlatego też deweloperzy, politycy, architekci i analitycy spotkali się w krakowskim hotelu Sheraton, by dyskutować na temat rynku nieruchomości. Tę wielowątkową debatę otworzył i zakończył Marek Bolek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

Eksperci przedstawili nie tylko wartości liczbowe związane z obecną sytuacją na rynku w odniesieniu do poprzednich lat, ale też prognozy związane z rynkiem nieruchomości na lata kolejne. Większość panelistów zgodziła się, że są one dla branży optymistyczne. W ostatnim z paneli omówiono, z kolei, relacje między architektami i inwestorami. Przewrotnie postawione pytanie „Czy architekci są potrzebni deweloperom?” wzbudziło refleksje na temat znaczenia architektury budynku dla mieszkańców. Nowy program rządowy „Mieszkanie Plus” okazał się tematem, który powracał w każdej z trzech części.

Swoje prezentacje wygłosili i w dyskusjach brali udział m.in.: Jacek Bielecki (Doradca Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości), Grzegorz Kiełpsz (Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich), Jerzy Meysztynowicz (poseł), prof. Wiesław Gumuła (Dyrektor NBP O. Kraków), dr Krzysztof Olszewski (Ekspert Narodowego Banku Polskiego). Wypowiadali się również uznani architekci – Przemo Łukasik, Michał Obarzanowski, Anna Wardak, Wojciech Witek. Gość specjalny – ks. Jacek Stryczek, Duszpasterz Ludzi Biznesu zastanawiał się natomiast jaki rodzaj i charakter budownictwa mieszkaniowego wpływa na relacje międzyludzkie.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa. Sponsorami były firmy: Aereco, Ciepło dla Krakowa, Fakro oraz PKO Bank Polski.