Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Rosną ceny materiałów budowlanych

ceny materiałów budowlanych

W ostatnich kilku miesiącach wzrosły ceny materiałów budowlanych i robocizny. Spowodowało to podwyższenie cen domów i mieszkań.

Jak podają Polskie Składy Budowlane, podwyżki objęły aż 19 grup materiałów budowlanych. Rekordowo, bo o 39,2 procent wzrosła cena płyt OSB. Mocno podrożały izolacje termiczne, bo o prawie 10 procent. Potaniały za to nieznacznie materiały elektryczne. Bardzo niewiele, bo jak podaje PSB o 3,7 procent podrożało wapno i cement. Podwyżki objęły pracowników firm budowlanych. To jak zachowa się rynek zależy w dużej mierze od przyszłej koniunktury na rynku. Tak duże podwyżki obserwowano już w latach 2008 – 2009 kiedy cegła drożała praktycznie z dnia na dzień. Odpowiedzią rynku było sprowadzanie materiałów z Niemiec i Czech co pozwoliło na szybki powrót do niższych przedziałów cenowych.

Jak będzie w tym roku? Analitycy wskazują na fakt, że w pierwszych miesiącach nowego roku deweloperzy rozpoczęli o 10 procent więcej budów niż rok wcześniej. Z drugiej strony nie wystartowały jeszcze programy budowy dróg i mieszkań w programie Mieszkanie Plus. To one mogą przyczynić się do mocnego wzrostu popytu na usługi budowlane. Zdaniem ekspertów wiele będzie zależało od stóp procentowych, bo ich podwyższenie może spowodować spadek popytu na mieszkania. W ostatnim czasie rynek zareagował na wzrosty kilkuprocentowym wzrostem cen mieszkań. W ocenie ekspertów w tym roku ceny materiałów budowlanych nie powinny już drożeć. Jeśli tak się stanie ceny mieszkań i domów pozostaną na istniejącym poziomie.