Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Rekord pozwoleń na budowę

pozwolenie na budowę

O prawie 40 proc. wzrosła liczba wydanych w styczniu pozwoleń na budowę. To rekordowa ilość w ciągu ostatnich piętnastu lat.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w styczniu tego roku deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 14.413 mieszkań, a inwestorzy indywidualni – czyli osoby, które same budują dom – 6 038. To wynik wyższy od analogicznego okresu w zeszłym roku o 38,7 proc. Warto dodać, że w 2017 roku ten wzrost wyniósł aż 46,8 proc. To absolutny rekord w skali ostatnich piętnastu lat.

W zaniku są inwestycje prowadzone przez spółdzielnie mieszkaniowe i gminy. W styczniu tego roku w całej Polsce wydano pozwolenia na budowę tylko 176 mieszkań spółdzielczych i 156 mieszkań komunalnych, zakładowych i czynszowych.

W styczniu tego roku rozpoczęto budowę 13.949 mieszkań, w tym deweloperzy rozpoczęli inwestycje na 10.145 mieszkań, a inwestorzy indywidualni na 3 587. Jeśli chodzi o mieszkania i domy oddane do użytkowania, deweloperzy w podanym okresie oddali ich 6 525, a inwestorzy indywidualni 6 408. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że budownictwo mieszkaniowe nadal rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie.