Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Powołanie Rady Mieszkalnictwa

sprzedaż mieszkań

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa, której zadaniem ma być przyspieszenie wdrażania programu Mieszkanie Plus.

Zadaniem rady ma być między innymi nadzór nad przygotowaniem procedur i usprawnieniem procesu pozyskiwania gruntów. Szefem Rady Mieszkalnictwa został premier Mateusz Morawiecki. Jako zagrożenia wdrażania programu premier podał między innymi niedobór kadr w budownictwie mieszkaniowym. Wskazał na konieczność rozwoju nowych technologii, w tym produkcji mieszkań i domów z prefabrykatów. Skraca to znacznie i upraszcza cały proces budowania. W nowym modelu docelowo kontrolę nad Krajowym Zasobem Nieruchomości ma przejąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Program Mieszkanie Plus ma na celu wyeliminowanie deficytu mieszkaniowego w Polsce poprzez budownictwo komunalne, w tym budowa mieszkań z opcją wykupienia własności. Mieszkania mają powstawać na gruntach Skarbu Państwa, a ich budowa ma być tańsza od mieszkań budowanych komercyjnie. Nowy program – w odróżnieniu od Mieszkania dla Młodych – nie zakłada żadnych barier wiekowych. Dedykowany jest osobom, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Szacuje się, że w Polsce aż 40% osób chcących kupić nowe mieszkanie lub dom nie może tego zrobić z powodu zbyt niskich zarobków. Na tyle niskich, że nie są w stanie otrzymać kredytu hipotecznego. W Polsce brakuje nadal około 1,5 miliona mieszkań i zdaniem ekspertów na zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb Polaków potrzeba jeszcze co najmniej kilkunastu lat.

W skład Rady Mieszkalnictwa, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, wchodzą: minister finansów – Teresa Czerwińska, minister inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel oraz prezes BGK Nieruchomości – Mirosław Barszcz.