Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Park Bronowice w miejscu motelu Krak

Mieszkańcy Bronowic już niedługo będą mogli cieszyć się nowym terenem zielonym. Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej zdradziła portalowi Gotowe Do Odbioru jak będzie wyglądał park tworzony u zbiegu ulic Radzikowskiego i Armii Krajowej i do kiedy ma powstać.

Teren po motelu Krak wzbudzał wiele kontrowersji – kiedy jakiś czas temu ogłoszono przetarg Prezydent Jacek Majchrowski unieważnił go przed terminem z powodu protestów mieszkańców. W związku z tym, że teren jest zadrzewiony, Krakowianie domagali się powstania w tamtym miejscu parku. Urzędnicy przychylili się do prośby mieszkańców i obecnie opracowywana jest koncepcja zagospodarowania nowego zielonego terenu na terenie po kempingu o wielkości 3 hektarów. Jak postępują prace nad stworzeniem parku?

Projekt koncepcyjny Parku Bronowice ma powstać do końca sierpnia. „Zakłada on sportowo-rekreacyjny charakter parku. Motto, którym projektanci firmują projekt brzmi: „Park Bronowice – otwarty, naturalny, dostępny” – podaje Katarzyna Przyjemska-Grzesik. W parku znajdą się m.in. różne boiska sportowe, pumptruck liniowy i pergola z urządzeniami do ćwiczeń, a także labirynt stworzony z części dotychczasowych uliczek. Nowy teren zielony będzie podzielony na dwie strefy – bliższą estakady w formie amfiteatru o charakterze sportowym, dalszą od ulicy – rekreacyjna z hamakami i zielenią sprzyjającą relaksowi. Ma też powstać plac, gdzie będą mogły odbywać się Targi Śniadaniowe, pokazy kina plenerowego czy zajęcia fitness. „Szacowany koszt realizacji to ok. 4 mln zł. Pieniądze te zarezerwowane zostały w WPF-ie na lata 2019-20, ale mamy nadzieję, że jeśli projekt budowlany zostanie zakończony do końca 2017 roku, to może uda się pozyskać środki na realizację parku wcześniej niż pierwotnie zakładano, tak by budowa mogła ruszyć już w przyszłym roku.

2,2 hektary ziemi po dawnym motelu Krak wystawiono na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 21,1 mln złotych, a przetarg ustny ma odbyć się we wrześniu. Krakowscy urzędnicy poszukują inwestora na sprzedaż i dzierżawę gruntu przy ulicach Radzikowskiego i Armii Krajowej, gdzie mieścił się legendarny motel Krak, jedno z najpopularniejszych miejsc noclegowych w PRL. Cena wywoławcza za kupno wynosi 21,1 mln złotych, a miesięczna cena dzierżawy to co najmniej 5,3 tys. złotych. Obecnie trwa postępowanie o unieważnienie decyzji wywłaszczeniowych i zwrot nieruchomości prawowitym właścicielom, dlatego miasto nie ma jeszcze możliwości sprzedaży terenu w całości. Co może powstać na tym terenie? Według planów zagospodarowania, mogą znajdować się tam punkty usługowe takie jak hotele czy sklepy, ale też biurowiec. Budynki będą mogły mieć wysokość między 25 a 35 metrów.