Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Oszczędzanie przez inwestowanie?

17 proc. osób zarabiających powyżej 7,5 tys. zł netto miesięcznie oszczędza inwestując w nieruchomości. W przypadku całej populacji jest to 8 proc.

Polacy zaczęli oszczędzać pieniądze. Wraz ze wzrostem średniej pensji, otrzymywaniem pieniędzy z 500+ i tanimi kredytami, rośnie grupa osób o statusie majątkowym przekraczającym średnią. Już ponad milion Polaków zarabia więcej niż 85 tys. rocznie, co daje zysk 171 mld zł netto. Jest to kwota, która pozwala na swobodne oszczędzanie.

Ulubionym sposobem oszczędzania jest dla Polaków odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Decyduje się na to 30% całej populacji, a 33% Polaków zamożnych. Wciąż 21% zamożnych Polaków, a 43% całej populacji nie buduje w ogóle kapitału na przyszłość.

Inwestowanie w waluty i kruszce wybiera 13% zamożnych Polaków, a 4% całej populacji, natomiast inwestycja w nieruchomości to sposób oszczędzania u 17% „Klientów Premium”, a 8% całego społeczeństwa – pokazują dane z sondażu telefonicznego przeprowadzonego na zlecenie Deutche Bank przez Instytut IBRiS w lutym i marcu 2017 r. Jak natomiast wynika z badań Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w 2016 r. 51% inwestujących Polaków wybrało nieruchomości jako lokatę kapitału.

Według informacji Narodowego Banku Polskiego stawki czynszów w największych miastach Polski wynosiły pod koniec 2016 r. np. 36 zł/mkw w Krakowie, 52,5 zł/mkw w Warszawie i ciągle rosną, więc inwestycje są opłacalne i finansowe korzyści z wynajmu mieszkania mogą przewyższać zyski z lokat i obligacji oszczędnościowych. Analitycy Metrohouse twierdzą bowiem, że rentowność najmu nieruchomości jest dwa razy wyższa i wynosi nawet do 5% w skali rocznej.