Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Powstanie wielkie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus

kliny mieszkanie plus

W Krakowie na terenie prawie 50 hektarów ma powstać osiedle mieszkaniowe. Grunt pod budowę kupił od prywatnych osób BGK Nieruchomości.

 

BGK Nieruchomości kupiło 48 hektarów na południu Krakowa na obszarze Kliny Południe. Teren od południa sąsiadował będzie z obwodnicą autostrady. Szacuje się, że powstanie tam osiedle dla około 35 tysięcy mieszkańców. Bloki zgodnie z założeniami mogą mieć wysokość od 13 do 25 metrów. Będzie to największa inwestycja publiczna związana z budownictwem mieszkaniowym na jednym skoncentrowanym terenie. Osiedle znajdzie się obszarze ulic Bartla, Zawiłej, Komuny Paryskiej, Spacerowej i Działowskiego. W naszym mieście planowane są jeszcze bloki z programie Mieszkanie Plus na Ruczaju. Przy ulicy Lubostroń powstać ma około 170 mieszkań. Obecnie w całej Polsce w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie jest 2000 mieszkań, 25 000 jest w przygotowaniu. W drugim kwartale tego roku oddane zostaną mieszkania w Jarocinie. Czynsz ustalony został na 11 do 13 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że za 50 metrowe mieszkanie czynsz wyniesie około 600 zł.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że w ramach programu Mieszkanie Plus w ciągu dziesięciu lat może powstać nawet do miliona mieszkań. Aktualnie w Polsce buduje się około 160 000 lokali rocznie. Program Mieszkanie Plus ma zwiększyć tą liczbę do 250 000. Szacuje się, że nadal w naszym kraju brakuje półtora miliona mieszkań.

fot. premier.gov.pl