Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

NEWS | 100 tysięcy mieszkań

Taką rekordową liczbę mieszkań wybudowali deweloperzy w ciągu ostatniego roku.

To absolutny rekord i wzrost rok do roku o ponad 25 procent. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, tylko w maju tego roku oddano do użytku 6727 mieszkań, a rozpoczęto budowę 10 564. Deweloperzy otrzymali w tym czasie 13 000 pozwoleń. W ciągu całego ostatniego roku wydano aż 140 000 pozwoleń. Nadal marginesem jest budownictwo komunalne i socjalne. To zaledwie kilka procent całego rynku budowlanego.

Najwięcej tradycyjnie buduje się w dużych miastach. W największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto, wzrosty ilości oddanych mieszkań wynoszą po kilkanaście procent. Oprócz dużych osiedli mieszkaniowych, jakie dominują w Warszawie i Wrocławiu powstaje też kameralna zabudowa, plomby w centrach miast. W fazie realizacji jest kilka projektów rewitalizujących przestrzeń poprzemysłową, jak choćby duży kompleks “Zabłocie ATAL Residence” budowany na Zabłociu nad Wisłą w centrum Krakowa. W tej samej okolicy powstaje kilka tysięcy nowych mieszkań oraz ekskluzywny akademik dla kilkuset studentów. Podobnie zabudowywane są całe kwartały innych miast.

Wzrasta liczba inwestorów indywidualnych, którzy budują domy na przedmieściach. Analitycy przestrzegają, że tak duże ożywienie powoduje wzrosty cen materiałów budowlanych i robocizny, co przekłada się na wzrosty cen mieszkań.