Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

„Mieszkanie Plus” bez ryzyka?

Czy w obliczu ogromnych długów Polaków program „Mieszkanie Plus” nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem? Rząd chce je zmniejszyć przez zmiany w przepisach.

Według nowej ustawy najemcy w programie „Mieszkanie Plus” podpisywaliby umowę najmu instytucjonalnego. Według niej np. w razie zalegania z czynszem, istnieje możliwość szybkiej eksmisji bez udziału sądu i bez zapewniania lokalu socjalnego. Z tego prawa nie mogłyby jednak korzystać gminy i spółdzielnie. Ustawa oczekuje właśnie na podpis prezydenta.

„Rzeczpospolita” podaje, że ponad 24 tys. Polaków jest zadłużonych czynszowo na łączną sumę ponad 341 mln zł. Z danych Krajowego Rejestru Długu przygotowanych dla gazety wynika, że rekord to ponad pół miliona długu za mieszkanie, kolejny dłużnik zalega na ponad 340 tys. zł. W zasobach katowickiego Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zadłużenie na łączną kwotę prawie 123 mln posiada ponad 6,6 tys. osób . W Krakowie dług wynosi 237 mln zł, a w samym Śródmieściu w Warszawie – 13 mln zł (1113 najemców).