Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Mieszkania coraz droższe

Mieszkania drożeją – w wielu miastach odnotowano wzrost o kilka procent, a w Gdańsku i Lublinie nawet o kilkanaście. Tylko w trzech ceny pozostały na tym samym poziomie.

2/3 specjalistów z rynku nieruchomości prognozuje, że obecne warunki gospodarcze utrzymają się w kraju co najmniej przez kolejne pół roku. Najdroższa pozostaje Warszawa, tam jednak pojawiły się niewielkie spadki w relacji kwartał do kwartału. Taniały tam z kolei mniejsze, nieprzekraczające 60 mkw. mieszkania, a drożały te największe – podwyżki cen transakcyjnych lokali powyżej 100 mkw. są wyższe o 4 proc. – w skali roku wzrost wynosi 8 proc. W Krakowie natomiast, podobnie jak w innych miastach najdrożej wyceniane są mniejsze mieszkania. Lokale do 35 mkw. kosztowały ok 7200 zł/mkw. Najtańsze były mieszkania o metrażach 40-70 mkw.

W porównaniu kwartał do kwartału ceny mieszkań wzrosły o ok. 4 proc, co oznacza ok. 200-300 zł. W ujęciu rocznym ceny, poza najmniejszymi lokalami, są bardziej stałe – ceny kawalerek wzrosły o 7 proc. – 500 zł więcej niż roku temu. Ceny mieszkań są mocno zależne od lokalizacji i powierzchni. Wśród miast wojewódzkich, jedne z najniższych są w Łodzi (ok. 3000-3500 zł/mkw).