Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Lex deweloper podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał spec ustawę deweloperską. Jej głównym założeniem jest skrócenie okresu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z obecnych około 5 lat do 1 roku.

Specjalna ustawa umożliwi budowę mieszkań na gruntach, na których obecnie było to niemożliwe. Chodzi między innymi o grunty rolne w obrębie miast, tereny wojskowe, kolejowe i poprzemysłowe. Budowa obwarowana będzie wieloma obostrzeniami. Będzie to między innymi konieczność zapewnienia dojazdu i bliskości szkół, przedszkoli i ośrodków zdrowia. W myśl ustawy w odległości nie większej niż 1000 metrów od inwestycji musi być zlokalizowany przystanek komunikacji miejskiej, w miastach powyżej 100 000 mieszkańców odległość ta jest mniejsza i wynosi 500 metrów. Podobne zalecenia dotyczą szkół i przedszkoli. Ma to być odległość nie więcej niż 3 kilometry, w dużych miastach 1,5 kilometra. W podobnej odległości powinny być zlokalizowane tereny rekreacyjne.

Nowe standardy będą dotyczyły wysokości budynków. W miastach do 100 tysięcy mieszkańców nie będzie można budować wyżej niż 4 kondygnacje, w dużych miastach będzie to maksymalnie 14 kondygnacji. Powstające nowe budynki nie będą mogły mieć wyższej wysokości niż najwyższe budynki w sąsiedztwie. Dotyczy to odległości nie większej niż 500 metrów. Droga dojazdowa do inwestycji będzie musiała mieć nie mniej niż 6 metrów.

Projekt dewelopera będzie akceptowała rada gminy i ma na to 60 dni. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi w czasie 21 dni. Ustawa ma obowiązywać przez 10 lat.