Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Design: Mania czytania, mania układania!

gotowe do odbioru książka

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy – stwierdził w I wieku p.n.e. Cyceron. Mimo, iż w tak odległych czasach książka była towarem ekskluzywnym, a umiejętność czytania posiadało niewielu, już wtedy zaczynano dostrzegać dekoracyjne walory pięknych woluminów.

W drugiej połowie XX wieku w Polsce trudno było puścić wodze fantazji w tej kwestii, na rynku dostępne były półki tworzone na skalę masową, a szczytem marzeń stał się segment Hejnał. Tak ograniczone możliwości zmuszały do stawiania na funkcjonalność, kwestie estetyczne siłą rzeczy spychano często na drugi plan. Na szczęście wraz ze zmianą ustroju, otwarciem granic i umysłów na rynku zaczęły pojawiać się coraz to nowe rozwiązania w zakresie tworzenia domowej biblioteczki. Dziś większość z nas jest w posiadaniu mniejszej lub większej kolekcji książek, a kwestia ich aranżacji w przestrzeni mieszkalnej staje się coraz ważniejsza.

Książki mają przede wszystkim – wyższą lub niższą – wartość merytoryczną. Ten fakt jest nie do przecenienia i dla wielu osób stanowi jedyną wartość książki. Nie sposób nie zauważyć tego, odwiedzając mieszkania naukowców, którzy z trudem mieszczą opasłe tomiszcza w ryzach swoich lokali. Przeciwstawną tendencją może być kupowanie książek na metry, często pod okiem specjalistów od aranżacji wnętrz, tylko po to, aby nadać charakter przestrzeni, w której najważniejszy jest wygląd.

Warto pamiętać jednak o tym, że bez względu na liczbę posiadanych książek czy jakość ich treści każdy z nas może w swoich własnych czterech kątach urządzić bibliotekę, która będzie stanowić prawdziwą dumę i ozdobę.

Oto kilka prostych sposobów na stworzenie ciekawej atmosfery we wnętrzu za pomocą książek (na podstawie publikacji Leslie Geddes-Brown, Books Do Furnish a Room, Merrell Publishers Ltd, London 2009):

1. Książka w każdym pokoju – twoje książki nie muszą być w jednym miejscu – poświęć jedną z półek kuchennych na książki kucharskie czy zeszyty z przepisami. W sypialni zawsze trzymaj tom, który akurat czytasz, a w salonie połóż pięknie wydane albumy.

2. Stwórz swój własny system biblioteczny – nieważne, jak bardzo lub mało profesjonalny – ma on służyć tobie i twoim bliskim. Książki mogą być poukładane kolorami, tematycznie, rozmiarami… jak tylko sobie wymyślisz.

3. Wykorzystaj nietypową przestrzeń – półka zawieszona wysoko pod sufitem, na parapecie, pod schodami – możliwości są nieskończone!

4. Użyj niekonwencjonalnych materiałów – projektując kącik z książkami, wykorzystaj nietypowe surowce dostępne na rynku, z których można tworzyć półki – beton, stal, niebejcowane drewno, pleksiglas itp.

5. Książki muszą oddychać – upewnij się, że pomiędzy książką a górą półki pozostaje ok. 2 cm wolnej przestrzeni – pomoże to w utrzymaniu czystości i pozwoli wyjąć książkę tak, by nie uszkodzić jej grzbietu. Nie układaj ich zbyt ciasno ani też za luźno.

6. Utrzymuj odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza – książki nie lubią wilgoci. Upewnij się, że pokój jest regularnie wietrzony – zapobiega to powstawaniu grzybów i insektów. Idealna temperatura dla zbiorów to ok. 15˚C, a wilgotność – na poziomie 45%.