Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Koniec grodzenia osiedli w Krakowie?

Projekt uchwały krajobrazowej, który wprowadzi zmiany m.in. w kwestii ogrodzeń powstaje właśnie w Urzędzie Miasta Krakowa.

W oparciu o ustawę z końca 2015 jest przygotowywana nowa uchwała krajobrazowa. Zakłada ona spore zmiany w aspekcie małej architektury, reklam oraz ogrodzeń. Wciąż będzie można grodzić domy jednorodzinne, ale już nie nowe osiedla. Pozostaną jedynie grodzenia wokół osiedli istniejących, a gdy ustawa wejdzie w życie, czyli najprawdopodobniej jesienią tego roku – inwestycje deweloperskie w trakcie budowy, jeszcze przed odbiorem mogą zostać nią dotknięte. Radny Jakub Kosek (PO) mówi „mam jednak nadzieję, że część mieszkańców z czasem zrozumie, że lepiej jest zdjąć ogrodzenie. Bo bezpieczeństwo grodzonych osiedli moim zdaniem jest pozorne”.

Projekt uchwały trafił najpierw na komisję planowania przestrzennego, a następnie na komisję kultury. Radni nie opiniowali go, a na pierwszej komisji został nawet ściągnięty z obrad. Na komisji kultury wypowiedziała się wiceprezydent Elżbieta Koterba oraz urzędnicy z biura planowania przestrzennego. Wiceprezydent zaznacza, że to skomplikowana uchwała i potrzeba na nią więcej czasu również dla radnych, chcących się z nią zapoznać. „Nam to w niczym nie będzie przeszkadzało, bo wyłożenie uchwały do publicznego wglądu planujemy na koniec sierpnia”.

6 czerwca projekt uchwały przekazano do zaopiniowania i uzgodnień np. do konserwatora zabytków. Radni, nie są zadowoleni z postępów w pracach, ponieważ uważają, że dostali materiały zbyt późno i są one w dodatku zbyt lakoniczne.