Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Domu jednorodzinnego nie da się już zmienić w blok

Budowanie domów jednorodzinnych, a następnie wydzielanie w nim kilku mieszkań na sprzedaż – ta praktyka skończy się z wejściem w życie nowych przepisów.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o własności lokali, według której tworzenie odrębnych mieszkań niczym minibloków w ramach domów jednorodzinnych nie będzie już mogło mieć miejsca. Według prawników nie jest jednak jasne, czy nowelizacja będzie dotyczyć inwestycji realizowanych na podstawie starych planów zagospodarowania przestrzennego. Dotychczas ustawa w prawdzie również zabraniała takich praktyk, ale równocześnie pozwalała wydzielić maksymalnie dwa lokale mieszkalne. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że przepisy były łatwo obchodzone – np. przekształcano budynek jednorodzinny w wielorodzinny, pomijając przy tym procedurę zmiany sposobu użytkowania budynku przed organami nadzoru budowlanego.

Od teraz wydzielenie nowego mieszkania będzie wymagało m.in. pozwolenia na budowę i zgłoszenia w urzędzie. Nie będzie też możliwe wydzielenie więcej niż dwóch osobnych lokali. „Ustalenia planów miejscowych należy interpretować w sposób zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami. Jeżeli inwestor otrzymał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, to ustawa o własności lokali w nowym brzmieniu nie pozwala na wydzielenie w takim budynku więcej niż dwóch lokali mieszkalnych. Aby uzyskać zaświadczenie dla trzech i kolejnych lokali mieszkalnych, inwestor najpierw powinien dokonać zmiany sposobu użytkowania budynku” – tłumaczył w DGP resort infrastruktury.