Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Deweloperzy biją rekordy

Jak podaje GUS, w ciąg pierwszych czterech miesięcy tego roku oddano do użytkowania o ponad 15 proc. mieszkań więcej niż rok wcześniej.

Te miesiące to kolejne rekordy w branży. Deweloperzy oddali w tym okresie aż 32 714 mieszkań. Rok wcześniej ten wzrost wyniósł 2,4 proc. Równocześnie rozpoczęto budowę 70 902 mieszkań, co daje wzrost na poziomie 14,6 proc. Rok temu ten wzrost był równie imponujący, bo wyniósł 12,9 proc. W tym segmencie deweloperskim było to 42 873 mieszkania, a inwestorzy indywidualni rozpoczęli w tym samym czasie budowę 26 818 domów.
W tym samym okresie wydano pozwolenia na budowę 87 475 mieszkań, czyli o 4,8 proc. więcej niż przed rokiem. Rekordowym rokiem był analogiczny okres w roku 2017, kiedy wydano o 36,8 proc. więcej pozwoleń licząc rok do roku.

Zdaniem ekspertów deweloperzy nadal prognozują fale wzrostów i kupują kolejne grunty pod zabudowę. Jednocześnie w związku z dużym popytem rosną ceny mieszkań. Średnio w skali kraju w największych polskich miastach ten wzrost wyniósł około 5 proc. W tym roku z powodu wzrostów cen ziemi i wykonawstwa może dojść do kolejnych podwyżek.