Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

20 lat Krakowskich Giełd Domów i Mieszkań

Dwadzieścia lat temu metr kwadratowy mieszkania był czterokrotnie tańszy niż dzisiaj, a na krakowskim rynku było zaledwie kilkunastu deweloperów.

Krakowska Giełda Domów i Mieszkań organizowana od dwudziestu lat przez Stowarzyszenie Domów i Mieszkań to najlepsze miejsce by poznać oferty nowych domów i mieszkań. Od paru lat odbywa się kilka razy w roku w Centrum Targowym Chemobudowa przy ulicy Klimeckiego. Z reguły w trakcie każdej z giełd, można się zapoznać z ofertami około 70 wystawców. Zaczęło się dużo skromniej – Na pierwszej giełdzie, która odbyła się dwadzieścia lat temu w budynku Miastoprojektu zaprezentowało się dwadzieścia firm w tym 10 deweloperów, 4 spółdzielnie mieszkaniowe, 3 biura projektowe i kilka banków – wspomina Lucyna Płonka dyrektor biura SBDiM. Ceny mieszkań oscylowały wtedy w granicy 1800 do 2200 za metr kwadratowy, a na rynku było bardzo mało nowych mieszkań. W ciągu 125 edycji, bo tyle odbyło się do tej pory, liczba deweloperów zwiększyła się do kilkudziesięciu, a ceny mieszkań wzrosły kilkukrotnie. Szacuje się, że w tym czasie giełdy odwiedziło około 200 tysięcy osób. Giełdy wpisały się w tym czasie w wystawienniczy krajobraz Krakowa i nadal są najprostszą możliwością zapoznania się z ofertą nowych mieszkań i domów.

Jubileuszowa giełda odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę w Centrum Targowym Chemobudowa przy ulicy Klimeckiego, a na odwiedzających będą czekały nagrody w postaci biletów na koncert zespołu Dżem.