Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

100 tysięcy mieszkań

kliny mieszkanie plus

Minister Jerzy Kwieciński zapowiedział budowę 100 tysięcy mieszkań od przyszłego roku. Mieszkanie Plus ma być priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju zapowiedział nowe założenia w wywiadzie dla Polskiego Radia. Teraz w programie Mieszkanie Plus trwa budowa dwóch tysięcy mieszkań, w przygotowaniu jest piętnaście tysięcy lokali. Zdaniem ministra w pierwszych dwóch latach nowy rząd skoncentrował swoje działania na realizacji programu 500 plus, teraz priorytetem będą mieszkania. Jak wynika z badań prowadzonych przez Fundację Habitat for Humanity zdecydowana większość Polaków woli finansowanie przez rząd mieszkań na wynajem, niż dopłaty do kredytów hipotecznych. Tym samym w opinii społecznej Program Mieszkanie Plus jest lepszy do zakończonego właśnie programu Mieszkanie dla Młodych. Złe warunki mieszkaniowe zostały w badaniach wskazane jako jedna z największych bolączek mieszkańców naszego kraju.

Tymczasem, ostatnie podwyżki zarówno cen materiałów budowlanych jak i robocizny powodują, że cena wybudowania metra kwadratowego znowu rośnie. Zmienia to na niekorzyść założenia biznesowe programu. Zgodnie z zeszłorocznym szacunkami koszty miały oscylować w granicach dwa tysiące pięćset złotych za metr kwadratowy. Zmiana kalkulacji powoduje, że być może konieczna będzie zmiana koncepcji. Jedną z propozycji rozważanych przez Radę Mieszkalnictwa jest wprowadzenie dopłat do czynszów. W przypadku najbiedniejszych miałyby one wynosić nawet trzydzieści procent.
Intensyfikacja programu wiąże się z koniecznością pozyskania gruntów pod zabudowę. Tereny te przekazać mają spółki skarbu państwa takie jak Agencja Mienia Wojskowego czy PKP. Nowe założenia programu Mieszkanie Plus mają być przedstawione w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Szacuje się, że w Polsce nadal brakuje około półtora miliona mieszkań.

 

fot. premier.gov.pl